x

Su Kaçağı Tespiti nasıl yapılır? Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonraki aşamalar nelerdir? gibi soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Su kaçağı, günümüzde bilhassa evler başta olmak üzere su tesisatının döşeli bulunduğu her yerde görülmesi muhtemel bir problem olup, boruların eskimesine, tıkanmasına, paslanması gibi çoğu etkene bağlı olarak meydana çıkan ve belirlenmesi gerektiğince güç olmakla beraber bölgesel zararı da bozukluğun boyutuna bağlı olan bir problemdir. Günümüzde eski binaların tesisatında meydana çıkan ve yıpranmaya bağlı olarak su tesisatının eski dayanıklılığının kalmaması neticesinde meydana çıkmaktadır. Hem de yalnızca apartman dairelerinde değil kalorifer tesisatı, yerden ısıtma tesisatı, banyo, lavabo ve tuvalet tesisatlarının bulunduğu her yerde ve mekânda bu problem görülmekle beraber su kaçağı bulma da gerektiğince zordur. Zira su boruları duvarların içine gömülü olmasından genelde su kaçağı probleminin kısa vadede belirlenmesinden ziyade uzun vadede meydana çıkan birtakım belirtiler yardımı ile gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Bu durumun bir neticesi olarak da meydana çıkan zarar gerektiğince büyük olabilmektedir. Su kaçağı ilaveten su borularının tıkanması neticesi da meydana çıkabilmektedir. Şehir şebekesinden gelen suyun değişik mikro organizmaları taşıması, kireçli ya da çok klorlu olması halinde su borusunda pas, kir ve kireç birikerek boruları tıkayabilmekte ve tıkanan yerde su kaçağı oluşmaktadır. Genellikle apartmanlarda su borularının birbiri ile bağlantısı çok olmasından ötürü su kaçağı bu gibi yerlerde çoksıyla zor olmaktadır.

Su Kaçağı Tespiti ile Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
Ev sahiplerinin denk geldiği ve neticeleri bakımından ağır yaptırımları olan su kaçağı, su tesisatının eskimesinden tıkanmasına, tesisatın hatalı bağlanmasından boruların hatalı tercihine kadar çoğu değişik etkenin bir neticesi olarak meydana çıkabilmektedir. Bu problem ilaveten yalnızca ev sahibini değil apartman gibi yerleşim alanlarında başka apartman sakinlerinin de mağdur olmasına yol açabilmektedir. Genellikle apartmanlar, iş yerleri, su tesisatı derine gömülmüş yerler ile eski binaların tesisatlarında su sızıntı bulma zor olabilmektedir. Ancak belirleme etmenin yanı sıra su sızıntısı ve kaçağının varlığına yönelik birtakım ipuçları da bulunmaktadır.

Bu ipuçlarından birtakımları şunlardır:

-Su kaçağı olması halinde bilhassa gece vakitlerinde duyulan yankılanma ya da damlama sesi duyulması

-Su kullanımının az olmasına karşın su kullanımının faturalarda ya da su sayaçlarında çok görünmesi

-Tesisatın geçtiği yerlerde, duvar ya da zeminde kabarma ya da şişlik görülmesi

-Su tesisatının bulunduğu ya da tesisatın geçtiği düşünce edinilen alanlarda sarı leke görünümü, rutubet izine benzer lekelerin oluşumunun görülmesi

gibi açıklanan su kaçağının bulunmasına yönelik ön düşünce edinmesinde mühim rol oynayabilir. Bu belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi halinde su sızıntısı ya da su kaçağının bulunduğu düşünülebilir. Ayrıca su kaçak arama için bu belirtiler ön fikir edinme adına yardımcı olabilmektedir.

WhatsApp