x

Kalorifer Tesisatı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır? Kalorifer tesisatında nelere dikkat etmek gerekir? sorularına cevap veriyoruz..

Kalorifer tesisatı, kış aylarında bulunulan bölgelerde ideal sıcaklığın sağlanabilmesi amacıyla son derece ilgi edilmesi gereken sistemlerdir. Kalorifer tesisatında yapılacak sorunlar bölge sıcaklığının dengesizleşmesine ve yeteri kadar ısıtamama ya da gereğinden çok ısıtma gibi sıkıntılara yol açacaktır. Bu hal da kullananlara yüksek faturalar olarak dönüş sağlayacaktır. Peki bu tarz sıkıntılara düşmemek amacıyla nelere ilgi edilmelidir? Bu yazımızda kalorifer tesisatı ile ilgili ilgi edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kalorifer tesisatı yapılırken ilgi edilmesi gereken ilk nokta tesisat borularının gidiş tarafıdür. Tesisat tarafı belirlenirken boruların olası olduğu kadar kısa ve az dönüşlü bir şekilde yapılmasına ilgi edilmelidir. Bu noktaya ilgi edildiği vakit ısı kaybı oluşmaz ve hem ısınma miktarı artar hem de tasarruf sağlanır.

Kalorifer tesisatından optimum şekilde faydalanmak amacıyla ilgi edilmesi gereken bir başka nokta radyatör seçimidir. Radyatörler odaların büyüklüklerine, ısı kaybetme miktarlarına ve kullanım haline göre belirlenmelidir. Bir odada gereğinden çok sayıda radyatör tüketilirse lüzumsuz ısınmalar ortaya gelecektir. Aynı vakitte yüksek faturaların gelmesine yol açacaktır. Gereğinden az sayıda kullanıldığında ise odada yeterli ısınma gerçekleşmeyecektir. Bu amaçla her oda amacıyla en ideal radyatör adedi işinde ehil firmalardan destek alınarak belirlenmelidir.

Kalorifer tesisatı yapılırken son olarak kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına ilgi edilmelidir. Kombinin banyo ya da mutfağa yakın olması bir ev amacıyla son derece mühimdir. Kombi banyo ya da mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar. Bu hal da, sıcak suyun ulaşması amacıyla kombinin daha çok çalışacağından gaz sarfiyatının da yükselmesine sebep olacaktır. Tasarruf sağlamak amacıyla gerektiğince mühim bir nokta olan kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında ilgi edilmesi gereken en mühim konulardan biridir.

Üç değişik kalorifer sistemi programı vardır. Bunlar;

Bakır boru hat kaloriferi sistemi,
Yerden ısıtma sistemi,
Yerden dağıtma sistemi.

Bir binada hangi kalorifer sistemi uygulanacağına karar verirken şu üç noktaya ilgi edilmelidir:

Binanın izolasyon yapısına,
Binanın ya da dairenin tüketilir durumda olup olmadığına,
Isıtma işleminin ne kadar vakit ile yapılacağına,
Ortamda kalorifer tesisatından yüksek verimde faydalanabilmek amacıyla değindiğimiz bu noktalara son derece ilgi edilmelidir.

Aynı vakitte firma tercihi yapar iken kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir..

WhatsApp