x

Doğalgaz Tesisatı Nedir? Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusuna sizler için cevap veriyoruz..

Doğalgaz Nedir?
Petrolün bir çeşidi olan doğalgaz yer kabuğunun altında tespit edilen fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımına denir. Uzun seneler evvelce ülkemizde kullanılmaya başlanılan doğalgaz renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan daha da hafifi olan bir gazdır. Yanma özelliğinden ötürü etrafa vermiş bulunduğu zarar başka yakıtlara göre daha da azdır. Doğalgazdan ortaya istikbal en mühim tehlike yalnızca gaz kaçağıdır. Bu namacıyla ile çok daha ilgili olunması gereken tesisat amacıyla muhakkak eksper şahıslar doğrulusunda yapılması gerekir. Son vakitlerde güvence ve konfor bakımından hem evlerde hem de iş bölgelerinde en çok tercih edilen sistemdir. Doğalgaz husussu ile ilgili her şeyi hiç yorulmadan tamirtadilatkapinda.com’da bulabilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı Bölümleri
Doğalgaz uzun seneler ev ya da iş yerlerinin ısınması husussu ile ilgili en etkili olan ve çok çok tercih edilen ısınma yöntemidir. Doğalgazı kullanmak amacıyla kesinlikle eksper şahıslar doğrulusunda oluşturulan bir tesisat olması gerekir. Doğalgaz tesisatı birtakım bölümlerden ortaya gelmektedir. Doğalgaz tesisatı ana vanası, dağıtım borusu, kolon borusu, sayaç bağlantı hattı, tüketim hattı, ayırım hattı ve aygıt bağlantı hattı olarak bölümlere ayrılır.

Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası ; Tesisat yapılırken ilk olarak doğalgaz tesisatı ana vanası binaya verdiği gazın tam olarak güvenilir şekilde kesebilmek ya da binada yer alan dairelere giden gazı denetim etmek amacıyla hat başına yerleştirilen bağlantı aparatlarıdır.

Dağıtım Borusu ; Regülatör ana güvence vanasından sonra başlayan dağıtım boruları tam olarak gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar yatay ya da düşey olacak şekilde yapılmaktadır.

Kolon Borusu ; Doğalgaz tesisatında düşey olarak yerleştirilen borulara kolon borusu denir.

Sayaç Bağlantı Hattı ; Sayaç ve kolonların girişi arasında yer alan boru bloklarının tamamıdır.

Tüketim Hattı ; Sayaçtan en son olarak ayırım noktasına kadar olan ana borulara tüketim hattı denilmektedir.

Ayırım Hattı ; Tüketim hattından başlayıp aygıt bağlantı vanasına kadar olan boruların bütünüdür.

Cihaz Bağlantı Hattı ; Cihaz bağlantı vanasından başlayarak aygıta kadar olan hattın tamamıdır.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğalgaz tesisatı yapılırken muhakkak işin ehli olan eksper şahıslardan yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Bu tarz tesisatlar yapılırken ilgi edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Genellikle bütün bağlantılar esnasında amacına ideal olan sızdırmazlık malzemeleri ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır. Bunun amacıyla keten gibi malzemeler en doğru seçimdir. Doğalgaz tesisatlarının kesinlikle projeye ideal olacak şekilde döşenmiş olması gerekir. Hatta oluşturulan doğalgaz tesisatı muhakkak yetki sahibi tesisat firması ve gaz kuruluşları doğrulusunda test edilmelidir.

Doğalgaz tesisatında sarfedilen boruların erişilebilir olması istenmeyen hallerde acil araya girmek edilmesi ve dönemsel denetimlerin yapılması bakımından tesisatın hususmu çok mühimdir. Tesisat işleri esnasında borular muhakkak asansör boşlukları ya da havalandırma kanalları gibi kapalı yerlere hususlmaması gerekir. Bütün boruların ve doğalgaz tesisatını ortaya getiren elemanların korozyona ya da mekanik darbelere karşı her türlü şekilde korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binanın bir tehlike karşısında basit bir şekilde ulaşılacak yerde olması çok mühimdir.

Gaz Kaçak Dedektörü Nedir?
Ortamda tespit edilen gaz sızıntısı yoğunluğunu tartmak amacıyla özel olarak geliştirilmiş bağımsız olarak sarfedilen gaz alarm aygıtına gaz kaçak dedektörü denir. gaz sızıntısı belli bir orana vardığı vakit sesli ve ışıklı uyarılar sunarak şahıslari uyarır. Bu aygıtlar doğalgaz kaçaklarından ortaya gelebilecek zehirlenmeler, yangınlar, ve patlamalara karşı çok mühim bir önlemdir. Gaz kaçak dedektörü doğalgaza tesisatında yapılması gereken mühim hususlar arasında yer almaktadır. Bu husus ile ilgili her şeyi tamirtadilatkapinda.com’da bulabilecek ve en doğru kararları almanıza yardımcı olacaktır.

WhatsApp