x

Yaşadığımız mekanın kendi rahatımıza, göz zevkimize, kullanım amaçlarımıza, mekanın özelliklerine göre yaratıcı, kullanımı basit ve güzel bir şekilde, aksesur ve mobilya detaylı objelerle düzenlenmesi işlevini gerçekleştirmesine dekorasyon denir.

İnsanoğlu barınmaya başladığı günden beri yaşadığı mekanı kullanımına, bakış açısına ve kültürüne göre düzenlemeye başlamıştır.

Dolayısıyla, ev dekorasyonu konusunun tarihin çok eski vakitlerine kadar gittiği söylenebilir.

Günümüzde ise ev dekorasyon başlı başına bir sektör durumuna gelmiş, husus ile alakalı çoğu alt uzmanlık alanları oluşmuştur.

Yaşadığımız mekanın insanın yaşamını zenginleştirilmesi hedeflenmiş, tasarımcısı, üreticisi, satıcısı bu sektörün gelişmesi amacıyla elinden geleni yapmıştır.

Dekorasyon yapabilmek amacıyla öncelikli olarak bu iki kavramın ne bulunduğunu bilmek gerekir.
Dekor; geniş bir manaya ve çok çeşitlere sahip bulunduğu amacıyla dekorasyon da öylesine varlıklı bir kavramdır.

Dekorasyon dendiğinde ilk akla gelen rastgele bir mağazadan alınan mobilya ya da aksesuarlar gelir fakat bu yanlıştır; yalnızca bununla kalmaz.

Dekorasyon ; psikolojiyi rahatlatacak renklerin, eşyaların, aksesuarların bir arada kullanılarak huzur veren bir mekan yaratılması demektir; bir sanattır. Herkes bir şeyler tasarlayabilir fakat mühim olan ideal tasarımı gerçekleştirmedir. Kişiden şahsa kuşkusuz değişiklik gösterecektir. En basitinden aynı koltuk takımına sahip iki arkadaşın; yerleştirme planları çok büyük ihtimalle aynı olmaz. Hatta muhakkak aynı olmaz. Bu da insanların her birinin yapısının, duygu ve düşüncelerinin değişik bulunduğundan kaynaklanır.Bir mekanda yapılmış tasarım size dekorasyonu yapan şahıs ile alakalı düşünceler verecektir. Birbiri ile karşıt renkleri kullanması tezatlığını, açık renkler tercih etmesi ferahlığı sevdiğini, kahverengi tonları kullanması ahşabın ağır havasından vazgeçemediğini… Bunun gibi çoğu düşünce sahibi olmayı sağlamaktadır.

Dekorasyon yalnızca şahsa özel; orjinal tasarımlardır.Bu sayede şahsa ait soyut düşüncelerin somutlaştırılması sağlanır denilebilir. Dekorasyon piyasada da pek değişik bir kavram değildir. Evinizin her bölümü sizin heves ve arzularınıza göre tasarım edilmektedir. Seçeceğiniz renk ve desenler size kalmıştır.

Peki bu gerçek bir dekorasyon mudur? Cevabınız HAYIR ise dekorasyonun ne bulunduğunu aslında biliyorsunuz. İşte şimdi her şey yeni başlamaktadır. Her ne kadar firmalar ellerinden geleni yapsa da sizler kendi elleriniz değmeden amacıylaize sindiremezsiniz. Zamanla ufak ya da büyük değişikliklar gerçekleştirme isteyecek ve bu değişimler neticesi kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi duygularınızı da eşyalara katacaksınız. Zaman vakit değişiklaşan ruh durumunuza ve psikolojinize göre yarattığınız değişimlerdir asıl dekorasyon.Kendinizi fakat bu tür mutlu hissedersiniz. Güvenilir bir firma sizin arzularınız tarafında size en ideal seçimleri sunabilir, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünebilir. Size yalnızca duygularınızı işin amacıylae katmak kalır. Sizler amacıyla dekorasyonu en basit duruma getirecek firmalar amacıyla işin ehlilerinden yani Tamir Tadilat Kapında firmasından yardım almanızı öneririz.

WhatsApp