x

Boya Badana nedir? Boya badana yaparken nelere dikkat edilmeli? Boya seçimi neye göre yapılmalı? sorularına cevap veriyoruz..

 

Boya alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Boyanın rengi , dayanıklılığı , silinebilir olması , küf ve mantar oluşumuna engel olması gibi özelliklere bakılmalıdır.

Kaç yılda bir boyatmak ideal olur ? Bir mekanın kaç yılda bir boyanması ideal olur sorusunun cevabını vermek zordur.Çünkü bazı evler çok hor kullanılmıştır ve bir yıl sonra tekrar boya gerekebilir.

Boyalar üzerine Soru-Cevap
Boya alırken ilgi edilecek hususlar nelerdir?Boyanın rengi , dayanıklılığı , silinebilir olması , küf ve mantar oluşumuna engel olması gibi özelliklere bakılmalıdır.

Kaç yılda bir boya gerçekleştirme ideal olur ? Bir mekanın kaç yılda bir boyanması ideal olur sorusunun cevabını vermek zordur. Çünkü öyle ev bulunmaktadır çok hor kullanılmıştır bir yıl sonra tekrar boya gerekebilir. Ancak öyle ev bulunmaktadır ki , ev rutubetsizdir , temizdir , duvarlar sıksık silinmiş , boya yapılırken usta eller doğrulusunda yapılmış ve kaliteli boya kullanılmıştır. Bu durumda 7-8 yıl sonra bile boyansa ideal olabilir.

Boya rengi neye göre seçilmeli? Boyanacak alanın ışık hali göz önünde bulundurulmalı, natural ışık ve elektrik ışığı altında renklerin değişik algılanabileceği unutulmamalıdır. Seçilen rengin mekandaki eşyalarla uyum sağlamasına ilgi edilmelidir. Hem de koyu renklerin mekanı dar , açık renklerin mekanı geniş gösterdiği unutulmamalıdır. Renklerin ruh ve psikolojiye etkisi de göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Rulolar neye göre tercih edilir? Boyanın türi, uygulanacak yüzeyin hali, tavanda mı, iç cephede mi ya da dış cephede mi kullanılacak olması rulo tercihimizi belirler. İç cephede su ya da solvent bazlı, saten boyalarda kısa tüylü saten rulolar kullanılmalı. Plastik boyalar uygulanacaksa plastik boya rulosu tercih edilmelidir. Dış cephe programlarında boyanın türine göre mercan ya da posteki rulolar tercih edilmelidir.

Doğru boya amacıyla yüzey nasıl olmalı? Öncelik ile eski boyaya ait döküntüler varsa sökülmeli duvarlarda çatlaklar varsa giderilmeli , yüzeye zımpara uygulanmalı , boyadan evvelce astar vurulmalı ve üzerine en az iki kat boya uygulanmalıdır.

Artan boya nasıl muhafaza edilmelidir ? Eğer boyanız arttıysa , boyanın yapısına ideal seyrelti malzemesini boya karıştırmadan üzerine dökün. Artan boya , plastik boya ise üzerine su dökün. Artan boya sentetik bir boya ise üzerine boyayla karıştırmadan sentetik tiner dökmelisiniz. Tineri çok çok dökmeyin. Dökülen tiner yüzeyde olmalıdır. Bunun ayarını iyi yapmalısınız. Hangi boya olursa olsun kapağını çok sıkı takmakta yarar var. Boya en küçük bir hava alırsa uzun vadede katılaşma gerçekleşebilir.

Küflü yüzeylere uygulanacak boyalar : Küflü yüzeylere direkt program yapılmaz. Önce yüzeyleri çamaşır suyu katkılı su (1 birim çamaşır suyu 3 birim su) ile temizlemek, kuruduktan sonra astar ve boya programı gerçekleştirme gerekir. Boya seçiminde antibakteriyel özellikli ve küf mantar oluşumunu geciktiren özellikte bir boya tercih edilmelidir. Polisan Elegans Antiaging ya da Elegans Extra yüzeylere uygulanabilir. Dyo amacıyla samimi rutubet oluşuyorsa Dyoterm , dıştan rutubet oluşuyorsa Dyoplast kullanılabilir. Filli boya’nın yüzeye capotax temizleyici solisyon ve üzerine Indeko Home ya da İndeko W kullanılabilir. Marshall hijyen ipek mat kullanılabilir.

Tüketilecek boya miktarı hesaplama : Boya miktarı hesaplanırken kaba taslak bir hesap kullanılır. Mesela 125 metre kare daireniz var. Tavanları hesap eder iken 125 x 0,80 =100 metrekare tavan. Duvarları hesap eder iken 125 x 2,20=275 metre kare duvar olarak ortalama değerler bulabilirsiniz. Kullanacağınız boyanın yüzey talimatına göre metrekarede ne kadar kullanılıyorsa hesapladığınız ortalama yüzey alanlarına göre boya alabilirsiniz.

Solvent bazlı ve su bazlı boyalar arasındaki farklar nelerdir? Su ile inceltilen boyalar su bazlı, solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar daha süratli kurur ve kokusuzdur. Nefes alma özelliği (buhar geçirgenliği) daha yüksektir.Genel tabirle isminde da anlaşılacağı üzere solvent(ör /tiner) ile inceltilebilen boya demektir. Kuruma ve sürme esnasında dışarıya koku verirler. Bu yüzden oluşturulan yüzeyler çok iyi havalandırılmalı ve boya yapılırken koruyucu maske takılmalıdır. Yanıcı ve parlayıcı özellik gösterirler.Su bazlı boyaların solvent bazlı boyalara göre dirençleri daha düşüktür ve daha mattırlar. İç cephelerdeki kullanım seviyesi giderek düşmektedir. Parlak olmalarıyla tanınmış bu boyalar yağlı boya diye tabir edilirler. Özellikle demir yüzeyle, ahşap yüzeyler ve metal aksanlar da kullanılır. Solvent boyaların iki türü bulunmaktadır. Solvent bazlı boyalarda, duvar boyası olarak saten boyalar tercih edilir. Yağlı boyalar ise daha çok metal yüzeyler üstünde kullanılır.Hem de solvent boya yüzeye kalın bir film tabakası oluşturarak,sürülür ve duvarın soluk almasını engeller.

Duvarlara namacıyla astar vurulur? Boyanın duvara daha iyi uyum sağlaması ve boya sarfiyatının en aza indirmek amacıyla astar kullanılır. Astar fiyatları boya fiyatları kadar yüksek olmasa da astar programın işçilik ve malzeme maliyeti bulunmaktadır.

Yeni Boyanmış duvarlar namacıyla çatlak olur? Bu çatlamaların en mühim namacıylai, gereğinden kalın bir boya tabakası uygulanmasıdır. Yüzeydeki kat daha acele kurur ve alt katların kuruması daha uzun vakit alır. Bu problem üst kat boya filminde çatlamalara namacıyla olabilir.Hem de boya oluşturulan yüzey iyi temizlenmemişse de yüzeyde boya filminde çatlamalar oluşabilir.

Boya yapılmış bir fırça ya da rulo yeniden nasıl kullanılır? Boya solvent bazlı ve yakın vakitdan tekrar kullanılacaksa tinerli bir kabın içersinde bekletilebilir. Eğer uzun vadede kullanılmayacaksa , boyanın amacıylae bırakılıp kapağı iyice kapatılabilir. Fırçayı ya da ruloyu tinerle, yıkamak tiner sarfiyatı yönünden pahalıya namacıyla olabilir.

Boya ,su bazlı ise fırça ya da rulo su ile yıkanabilir. Solvent ise tekrar yukarıda bahsetmiş bulunduğumuz yöntemler uygulanabilir. Ancak açıkça söylemek gerek görülürse su bazlı boyalarda fırçalar ve rulolar su ile rahatlıkla yıkanabiliyor. Solvent boya uygulanmış fırça ve rulolarda iş biraz daha zor .

Saten ve ipeksi mat ne demektir? Belirtilen ifadeler boya yüzey parlaklık derecelerini ifade etmektedir. Saten boyalar yarımat olarak, ipeksi matlar da yumurta kabuğu parlaklıklarını ifade ederler. Saten ve ipeksi mat boyalardan dilenen estetiğin alınabilmesi amacıyla macunlu ve düz yüzeylere uygulanması gerekmektedir.

Yüzeydeki boya sentetik mi yoksa su bazlı mı nasıl anlaşılır ?
Islak bir beze bulaşık deterjanı damlatılıp duvara sert bir biçimde bastırarak silinmeli. Eğer bez üstünde iz oluşuyorsa boya su bazlıdır. Eğer iz oluşmuyorsa saten boyadır.

Boyaların litre ve kg ayrımları :Boya akışkan ve sıvı bir malzeme bulunduğu amacıyla ölçüm birimi litredir. Boyalarda mühim olan 1 litre boya ile boyanan alan miktarıdır. Ağırlık üstünden oluşturulan hesaplamalar aynı tür boyanın değişik renklerinde de olmak üzere hatalı hesaplama yapmamıza, yanılgıya düşmemize sebep olur. Bunu namacıylai de; her boya türinin ve renginin özgül ağırlığı değişikdır.

Kartelalardan renk seçmek ne kadar sağlıklıdır? Kartela basımlarında, en titiz çalışmalar yapıldığı durumda renk hiçbir vakit birebir aynı değildir. Bunun yanısıra basım esnasında oluşabilen hatalar, rengin sapmasına namacıyla olmaktadır. Hem de matlık parlaklık sayısal değeri ve büyük alanda rengin göz doğrulusunda algılanması değişikdır. Bu tip problemları aşmak amacıyla, nihai seçim amacıyla kutu üstündeki bir damla boyaya bakılması daha doğru bir yaklaşımdır.

Boyalar hangi oranda inceltilmeli ? Ambalajları üstünde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlara kesinlikle uyulmalıdır. Her boyanın değişik inceltme oranları bulunmaktadır. İnceltme seviyesi kullanılacak program aletinin özelliklerine göre de değişmektedir.Hem de inceltme seviyesi kullanılacak olan boyama aletine göre de değişmektedir. Boyayı belirti edilen oranlardan çok inceltirsek boyanın örtücülüğü ve uygulandığı yüzeye yapışma kabiliyeti azalır. Bu da boyanın yapması gereken koruma ve dekoratif işlevlerinin etkisini azaltır.

Boyalar yanıcımıdır? Su bazlı boyalar yanıcı değildir. Solvent bazlı boyalar yanıcı ve parlayıcıdır.

Boyaların kabarma bozukluğu nedir ve nasıl önlenir ? Boyaların kabarması genellikle; yüzey temizliğinin iyi yapılmadığı hallerde, rutubet ve nemli yüzeylerin üzerine program yapıldığında ya da ideal astarlar kullanılmadığında ortaya gelir. Önleyebilmek amacıyla program evvel yüzeyin her türlü kir, toz, yağ ve kabarmış eski boyalardan iyice temizlenerek program yapılması sağlanmalıdır. Hem de rutubet ve nemli yüzeylere boya programdan evvelce yüzeyin rutubet ve nem bozukluğunun halledilmesi gerekir. Bu problem çözülmeden boya programının iyi netice vermesi beklenemez.

WhatsApp